Aktualitet

Salvini do ta mbajë premtimin: Klandestinë, bëni gati valixhet
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:21 - 03/06/18 |
mapo.al

Ministri i brendshëm italian Matteo Salvini, njëkohësisht dhe zv/kryeministër, do të nisë sot vizitën e parë të punës në këtë funksion në ishullin e Siçilisë. Ai do të ndalet fillimisht në portin e Pozzalos, një nga portet më të rëndësishme të këtij ishulli si dhe një nga qytetet e përfshira gjerësisht nga fluski i madh i klandestinëve që zbarkojnë nga Afrika e Veriut, ku është ngritur dhe një hotspot që mikpret emigrantët e shpëtuar nga ujërat e Mesdheut.Pak orë para nisjes së këtij udhëtimi pune, numri 1 i Ministrisë së Brendshme italiane ka deklaruar me tone të ashpra se komoditeti për klandestinët tashmë ka marrë fund.


“Ata duhet të bëjnë gati valixhet e të largohen. Siçilia është kufiri ynë. Duhet të përmirësojmë marrëveshjet me vendet nga ku mbërrijnë emigrantët e dëshpëruar. Nuk mund të lejojmë më të mbajmë qindra mijëra prej tyre. Shteti duhet të bëjë shtetin e asnjë skafist nuk duhet të sulmojë më portet italiane”,- është shprehur Salvini.
Gjithashtu ministri i brendshëm italian ka paralajmëruar shkurtime drastike të fondeve për mikpritjen e emigrantëve. “5 miliardë euro janë shumë. Duhet gjetur mënyra për t’i ndihmuar këta emigrantë në vendet e tyre të origjinës”,- u shpreh Salvini.Ai gjithashtu informoi se ditën e martë do të zhvillohet samiti i ministrave të brendshëm të vendeve të Bashkimit Europian ku sipas Salvinit do të merret në diskutim një tjetër projekt për mikpritjen e klandestinëve, që parashikon hyrjen e 100 mijë emigrantëve të tjerë në vend.


“Por ne nuk do e pranojmë e do të themi jo”,- ka deklaruar ministri i brendshëm italian./Ora news/

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas