Aktualitet

Satelitët kapin ndarjen e akullit të Arktikut (Foto)
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:38 - 11/08/20 |
mapo.al

Kompania e vëzhgimit të Toka-Planet sapo ka lëshuar imazhe të reja të akullit të thyer të Milne Ice në Arktik.


E vendosur në kufirin verior të Ellesmere Island të Kanadasë, platforma e akullit u nda në 30/31 korrik për të formuar një bllok lundrues rreth 80 km katrorë në atë zonë.Deri në 3 gusht, ky berg, ose “ishulli i akullit”, ishte thyer në dy pjesë, dhe të dy pjesët atëhere ishin parë të zhyten në Oqeanin Arktik.


Brezat e akullit janë frontet lundruese të akullnajave që kanë rrjedhur nga toka në det.


Ishulli Ellesmere dikur kufizohej nga breza e gjera që ishin shkrirë në një strukturë të vetme./BBC/

Përshtati: Mapo.al


Etiketa:

Pas