Kryesore

‘S’e di pse më kritikojnë ca tani’, Elez Biberaj lë pa fjalë KadarenëBëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:49 - 24/10/18 |
mapo.al

Shkrimtari Ismail Kadare ka qenë ndër të parët që ka kërkuar azil politik në Francë në vitin 1990. Po ato ditë të para të shembjes së regjimit, Kadare dha një intervistë për Zërin e Amerikës, ku tregonte detaje për azilin politik të tij.


Drejtori i Zërit të Amerikës, Elez Biberaj gjatë një takimi me Kadarenë, ka rikthyer edhe një herë në vëmendje këtë intervistë.


“Paska qenë shumë e qartë, s’e di pse më kritikojnë ca tani”, ishte ky komenti i shkrimtarit, pasi dëgjoi ato që kishte thënë 28 vite më parë.“Më 24 tetor 1990, në ora 18.00, gazetari Elez Biberaj, nëpërmjet valëve të “Zërit të Amerikës”, dha lajmin e bujshëm se Kadare kishte kërkuar strehim politik në Francë. Më pas u dëgjua dhe intervista që Kadare i kishte dhënë Biberajt pikërisht për vendimin e tij, për të lënë Shqipërinë komuniste. Njëzet e tetë vjet më vonë, në Bar Juvenilja, Kadareja u takua me intervistuesin e tij dhe biseda miqësore u zhvillua teksa të gjithë dëgjonim regjistrimin e atij emisioni të rrallë, i cili pati një jehonë të jashtëzakonshme tek të gjithë shqiptarët, kudo në botë”, është ky teksti që shoqëron videon.
Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas