Teknologji

Së shpejti me Facebook, do të transferoni para


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:00 - 19/06/19 |
ro ot

Facebook njoftoi se në vitin 2020 do nxjerrë në treg kriptovalutën e saj, të quajtur Libra. Kjo monedhë dixhitale do lejojë miliarda përdorues që të bëjnë transaksione financiare anembanë globit.


Me anë të njoftimi, Facebook zbuloi se Libra do mbështetet nga sistemet e pagesave si Mastercard dhe Visa. Teknologjia për të bërë transaksione me Libra do të jetë në dispozicion si një aplikacion i pavarur edhe në platformat WhatsApp dhe Facebook Messenger deri në vitin 2020.


Kjo do t’i lejojë konsumatorët ti dërgojnë para njëri-tjetrit, si dhe të paguajnë potencialisht mallra dhe shërbime duke përdorur monedhën dixhitale.Transferimi i “Libra” do të bëhet njësoj si dërgimi i mesazheve. Megjithatë, kjo do të përballet me një shqyrtim të ngushtë para se të realizohet pasi Facebook vijon të mbetet nën rrymën e skandaleve të publikimit të të dhënave.
1
Etiketa: , ,

Pas