Aktualitet

Seanca e Kuvendit, zgjidhen drejtuesit e komisioneve, tre për PD, 5 PS


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:49 - 13/09/21 |
mapo.al

Kuvendi i Shqipërisë në seancën e sotme plenare ka zgjedhur kryesinë e komisioneve parlamentare.


Kryetari i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla në fjalën e tij propozoi që të bëhej zgjedhja e Byrosë së Kuvendit dhe caktimi e kryesive të komisioneve, e cila hidhet në votë dhe miratohet nga Kuvendi.


Kryesia e Komisioneve:Komisioni për Shëndetësinë, Albana Vokshi, kryetare; Klodiana Spahiu nënkryetare, Ilirjan Pentavini sekretar.Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, kryetar Agron Gjekmarkaj, nënkryetar Petro Koçi, sekretar Besjan Ajazi.Komisioni për Integrimin Evropian, Jorida Tabaku kryetare, Etilda Gjonaj nënkryetare, Gerta Duraku sekretare.

Komisioni për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli kryetare, Tomor Alizoti nënkryetar, Etjen Xhafaj sekretar.

Komisioni për Sigurinë Kombëtarë, Nasip Naço kryetar, Flamur Noka nënkryetar, Xhemal Qefalia sekretar.

Lexo edhe :  Debati në seancë, Rrushaj: Pse opozita braktisi Kuvendin

Komisioni për Veprimtarinë Prodhuese, Tregtinë dhe Mjedisin, Arben Pëllumbi kryetar, Helidon Bushati nënkryetar, Laert Duraj sekretar.

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, Klotilda Bushka kryetare, Oerd Bylykbashi nënkryetar, Klevis Xhorxhi sekretar.

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, Eduard Shalsi kryetar, Sorina Koti nënkryetare, Blerina Gjylameti sekretare.

Po ashtu, Kuvendi zgjodhi Byronë dhe Sekretariatin e Kuvendit.

Për zëvendëskryetarin e Kuvendit është propozuar nga PS, Ermonela Felaj, dhe nga PD Enkelejd Alibeaj.

Sekretariati për Buxhetin, Anila Denaj sekretare, Blerina Gjylameti anëtare, Laert Duraj anëtar, zëvendësues Pranvera Resulaj, Belind Këlliçi sekretar, Emilia Koliqi anëtar.

Sekretariati për Procedurat e Votimit dhe Etikën, Klotilda Bushka sekretare, Klevis Xhorxhi anëtar, Aurora Malaj anëtare, Flutura Açka anëtare, Sajmir Koreshi anëtar, zëvendësues, Jurgis Çyrbja.

2


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas