Kryesore

Seanca për Shqipërinë në PE: Pa plotësuar 15 kushtet s’ka hapje negociatash


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:46 - 22/06/20 |
mapo.al

Në komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian po zhvillohet një seancë e posaçme dëgjimore në Komisionin e Jashtëm për situatën në Shqipëri, ku spikatën qëndrimet kritike ndaj qeverisë shqiptare dhe kërkesa e përsëritur për plotësimin e 15 kushteve për çeljen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian.


Në diskutim e tij reporteri për Shqipërinë David Lega, vlerësoi qëndrimin e Presidentit Meta në mbrojtje të Kushtetutës, ndërsa shtoi se Shqipëria është në rrugën e çeljeve të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, por ende priten rezultate konkrete për realizimin e reformave kyçe.


“Janë 15 kushte që Shqipëria duhet të plotësojë para vendimit për hapjen e negociatave me BE“, u shpreh zyrtari europian.Ai u ndal edhe në domosdoshmërinë e ashpërsimit të luftës kundër krimit të organizuar dhe drogës.
1
Etiketa: ,

Pas