KMR

Sekreti i Bill Gates: Lexo që të kesh sukses


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:11 - 30/09/19 |
ro ot

Shpesh pyesim veten se çfarë i bën njerëzit e suksesshëm të ndryshëm nga “të tjerët”, çfarë bëjnë më mirë dhe ndryshe, që ne më pas t’u bashkohemi në oborrin e tyre dhe të kopjojnë disa nga zakonet e tyre për të qenë më të suksesshëm në jetë dhe punë.


Përgjigja për këtë pyetje, natyrisht, nuk është as e thjeshtë dhe as e barabartë për të gjithë personat, por një nga gjërat është leximi i librave.


Ata shpesh përpiqen të lexojnë për të paktën një orë në ditë, dhe sa e rëndësishme është leximi për bashkëthemeluesin e Microsoft dhe një nga njerëzit më të pasur në botë, Bill Gates, mësohet në një dokumentar të shfaqur së fundi në Netflix.“Inside Bill’s Brain” është një dokumentar që përfshin fëmijërinë e Gates, lançimin e Microsoft-it dhe ngritjen e tij për të qenë personi më i pasur në botë, si dhe projekte filantropike për të cilat është duke punuar që nga largimi nga selia e kompanisë.
Dokumentari zbulon gjithashtu dashurinë e tij të madhe për librat dhe leximin, dhe tashmë në skenat e para, shfaqet çanta e Gates, e cila përmban një duzinë librash me tema të ndryshme si shkenca, teknologjia, vaksinimi, energjia, etj, që Bill mbart me vete kur udhëton.

Lexo edhe :  Aftësitë e jashtëzakonshme/ Truri ynë, misteri i të gjitha mistereve në univers!


Ai shpesh struket në një shtëpi liqenore, të marrë një tufë librash dhe të lexojë me kujdes, duke bërë shënime për gjërat që i gjen më interesante.

Duke folur për dashurinë e tij për të lexuar, një mik i Gates kujtoi se kishte marrë më shumë 14 libra për të lexuar në një pushim të përbashkët. Kur ai është i interesuar për një temë, ai është plotësisht i “zhytur” në të, dhe shpesh ai mund të lexojë pesë libra në të njëjtën temë, për të zbuluar sa më shumë gjëra të jetë e mundur, por gjithashtu të ketë një pamje të ndryshme për këtë temë.

Pavarësisht se për cilën histori bëhet fjalë dhe me kë po bisedon, Bill gjithmonë ka njohuritë më të mëdha për këtë temë. “Leximi është një domosdoshmëri nëse dëshiron të kesh sukses” – tha ai në një intervistë të mëparshme me Gates, dhe që e konsideron leximin e librave si jashtëzakonisht të rëndësishëm për suksesin që ka arritur në karrierën e tij.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas