Bota

Serbia vendos para Putinit 100 tanke dhe raketa të reja

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:24 - 17/08/18 |
mapo.al

Putin dhe të ftuar të tjerë nga bota,  do të marrin pjesë në kremtimin e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore në Serbi.  Në paradën që do organizohet më 11 nëntor, siç shkruan sot gazeta e Beogradit “Novosti”, do të marrin pjesë 100 tanke. Për herë parë do të demonstrohen edhe raketat për mbrojtjen kundërajrore të marra nga Bjellorusia ndërsa është planifikuar edhe fluturimi mbi Beograd i avionëve të luftës “MIG29 “ të marrë nga Rusia.


Me këtë paradë Serbia dëshiron ta demonstrojë forcën e vet ushtarake dhe atë të luftës. Shkuarja e Putinit në Beograd nga mediet serbe po vlerësohet si shumë e rëndësishme për shkak të Kosovës të cilën Rusia ende nuk e ka njohur.

Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas