Aktualitet

SHBA akuzojnë dy persona për terrorizëm, kërcënuan me përhapje të Covid-19

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:46 - 09/04/20 |
mapo.al

Dy burra janë akuzuar për vepra terrorizmi në SHBA, pasi kërcënuan me përhapjen e koronavirusit. Departamenti i Drejtësisë e ka klasifikuar koronavirusin si “armë biologjike” dhe veprat penale që kanë të bëjnë me sëmundjen, mund dënohen deri në pesë vjet burgim.


Në incidentin e parë, një burrë në Florida është akuzuar për kollitje dhe pështyrje ndaj oficerëve të policisë. I njëjti ka qenë i arrestuar për dhunë në familje gjatë muajit mars.


Sipas dokumenteve të gjykatës, 31 vjeçari i tha një oficeri: “Epo unë jam me koronavirus”. Ai më vonë doli negativ në testin e virusit.


Ndërkohë, një burrë tjetër në Teksas përballet me një akuzë të ngjashme, pasi pretendoi në rrjetin social Facebook, se ai kishte paguar dikë për të përhapur koronavirus në supermarkete në qytetin e San Antonios.


Më shumë se 14.800 njerëz kanë vdekur nga virusi në SHBA, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.


Etiketa:

Pas