Aktualitet

SHBA dërgon trupa shtesë në Siri, pas përplasjes me ushtrinë ruse
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:48 - 19/09/20 |
mapo.al

Shtetet e Bashkuara kanë shtuar prezencën ushtarake në Siri, pasi disa forca ushtarake ruse kanë intensifikuar tensionet në këtë vend, duke regjistruar disa incidente.


Incidentet në mes të forcave amerikane dhe ruse që kontrollojnë këtë zonë janë përshkallëzuar këtë vit.


Kapiteni i ushtrisë amerikane Bill Urban, tha se ky vendim do të sigurojë stabilitet të forcave të koalicionit.


“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me askënd në Siri, por do të mbrojmë forcat e koalicionit nëse është e nevojshme”, tha Urban.


Mësohet se disa zyrtarë amerikanë kanë thënë që “trupat dhe automjetet ushtarake janë dërguar për të ndaluar forcat ruse që të hyjnë në zonën e sigurisë, ku zhvillohet koalicioni mes SHBA-së dhe kurdëve”.


Incidentet në mes të forcave ruse dhe amerikane në Siri janë shtuar në javët e fundit.

Në tetor të vitit 2019, presidenti amerikan Donald Trump vendosi të tërheqë trupat amerikane që ishin duke vepruar në mbështetje të aleancës së udhëhequr nga kurdët. Por, disa muaj më vonë, Trump vendosi të mbajë edhe disa qindra trupa në këtë vend./ BBC


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas