Aktualitet

Foto/ SHBA dhuron 37 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:21 - 04/04/19 |
ro ot

Në kuadër të projektit për të shtuar sigurinë e brendshme ushtarake të Shqipërisë, SHBA-ja ka dhuruar 37 mjete të blinduara Forcave të Armatosura të Shqipërisë. Mjetet janë të mbrojtura dhe rezistente ndaj pritave të minuara.E ngarkuara e SHBA-së me punë në Tiranë, Moses-Ones u shpreh se Shqipëria po rritet si një lider rajonal në Ballkan.


“Rritet mbrojtja e brendshme të Shqipërisë dhe të forcojë krahun jugor i NATO-s. Shqipëria po rritet si një lider rajonal në Ballkan. Bashkëpunimi midis forcave tona ushtarake nuk ka qenë kurrë më i fortë”.Ndërkohë ministrja shqiptare e Mbrojtjes Olta Xhaçka theksoi se “Ndihma e SHBA rrit performancën dhe sigurinë e brendshme. Mjetet do të mundësojnë zgjerimin e spektrit të detyrave dhe misionit të trupave tanë”.

1


Etiketa: , , , ,

Pas