Aktualitet

SHBA, infektohet me Covid-19 tigri në kopshtin zoologjik

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:19 - 06/04/20 |
mapo.al

Një rast i pazakontë ka ndodhur në SHBA pasi një tigër në kopshtin zoologjik të Bronx në Nju Jork, është infektuar me koronavirus.


”Përveç tij, edhe dy tigra të tjerë dhe tre luanë afrikanë kishin zhvilluar të gjithë kollë të thatë”, tha shefi i veterinerit të kopshtit zoologjik të Bronx.


Macet e mëdha besohet të jenë infektuar nga një kopsht zoologjik, por të gjitha pritet të kenë një shërim të plotë, shkruan BBC.


Ky rast është duke u përshkruar si i pazakontë, sepse transmetimet koronavirus nga njerëzit te kafshët kanë qenë të rralla dhe nuk janë kuptuar mirë deri më tani.


Për shumicën e njerëzve, virusi shkakton simptoma si kollë apo ethe, por ne ende nuk dihet shumë se çfarë simptomash mund të shkaktojë tek kafshët, ose në fakt, shumë fare në lidhje me mënyrat e ndryshme që kafshët mund të preken prej tij.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas