Aktualitet

SHBA- Mbylllet ndërtesa e Kapitol për arsye sigurie


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:58 - 02/04/21 |
mapo.al

Ndërtesa e Kapitolit në SHBA dhe rrugët përreth Uashington DC janë bllokuar pasi policia paralajmëroi për një “kërcënim të jashtëm të sigurisë” sipas BBC.

Policia e Kapitolit raporton se makina ku po trasportohej një i dyshuar në paraburgim bashkë me dy oficerë është “përplasur nga një automjet”.


I dyshuari dhe të dy oficerët janë dërguar në spital, tha policia.
Pamjet nga jashtë Kapitolit tregojnë një automjet që duket se është përplasur në një barrikadë që rrethon kompleksin.


Personelit iu dërgua një mesazh nga Policia e Kapitolit rreth orës 13:20, ku thuhej se “për shkak të një kërcënimi të jashtëm të sigurisë”, “nuk lejohet hyrja ose dalja”.


Mesazhi tha se njerëzit mund të lëviznin brenda ndërtesës, “por duhet të qëndrojnë larg dritareve dhe dyerve të jashtme. Nëse jeni jashtë, kërkoni një vend të mbuluar”.

Lexo edhe :  SHBA - Një person qëllon me breshëri automatiku, të paktën 8 viktima

Ende e panjohur nëse ky ishte një sulm i qëllimshëm, tha një zyrtar federal për ABC News, dhe hetuesit po përpiqen në mënyrë aktive ta kuptojnë atë.

Nuk kishte ndonjë qëndrim të rritur kërcënimi në Capitol përpara se kjo të ndodhte të premten.

1


Etiketa: , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas