Aktualitet

SHBA miraton kurën e parë për koronavirusin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:20 - 25/03/20 |
mapo.al

Agjencia amerikane, FDA, përgjegjëse për ushqimet dhe ilaçet, ka miratuar të martën kurën e parë për pacientët me koronavirus. Sipas Daily Mail, bëhet fjalë për plazmën e gjakut të pacientëve që janë shëruar nga infeksioni.


Deri më tani, në SHBA janë mbi 50 mijë të prekur nga koronavirusi. Por tani mjekët mund të trajtojnë pacientët e sëmurë me plazmën e atyre që janë shëruar.


Plazma e gjakut nga pacientët e shëruar është e pasur me antitrupa që sistemi i tyre imunitar ka zhvilluar për të luftuar infeksionin.Kina nisi të përdorte këtë metodë të vjetër për trajtimin e pacientëve të saj muajin e shkuar. Autoritetet në Nju Jork thonë se do të nisin testimin për këtë kurë.
Ky trajtim mund të jetë shpresa më e mirë për pacientët e sëmurë me Covid-19, teksa shkencëtarët vazhdojnë punën me ritme të shpejta për të krijuar kura të tjera.

Lexo edhe :  Çaji bimor me limon dhe mjaltë - Kura që ju duhet kundër të ftohurës


1


Etiketa: ,

Pas