Aktualitet

SHBA mund të rifillojë financimin e OBSH, por pjesërisht

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:27 - 16/05/20 |
mapo.al

Administrata e Presidentit Donald Trump mund të rifillojë pjesërisht financimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, por ende nuk ka marrë një vendim.


Në një postim në Twitter, Presidenti Trump tha të shtunën se po shqyrton një numër propozimesh, duke përfshirë uljen e kontributit ndaj kësaj organizate deri në 10 përqind të asaj që Shtetet e Bashkuara kanë paguar deri tani.


Në një projekt-letër të cituar nga televizioni Fox News thuhet se administrata “do të pranojë të paguajë një kontribut të njëjtë me atë që Kina paguan” për organizatën.


Deri tani, kontributi i SHBA për OBSH-në ka qenë 400 milion dollarë në vit.


Presidenti Trump e pezulloi financimin e Shteteve të Bashkuara për Organizatën Botërore të Shëndetësisë më 14 prill, duke e akuzuar atë se promovoi “dezinformimin” e Kinës lidhur me shpërthimin e koronavirusit dhe duke thënë se administrata e tij do të niste një rishqyrtim të punës së organizatës.

Zyrtarët e OBSH-së i kanë mohuar akuzat ndërsa Kina këmbëngul se ka qenë transparente dhe e hapur. Shtetet e Bashkuara janë donatori më i madh i Organizatës Botërore të Shëndetësisë./VOA/


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas