Kryesore

SHBA nis ofensivën: Meta dhe Thaçi flasin nga Uashingtoni për ‘kufinjtë’


               Publikuar në : 19:09 - 05/02/19 |
mapo.al

Uashingtoni duket se ka nisur një ofensivë për të kuptuar se çfarë po ndodh në botën shqiptare. Problemi më i madh për SHBA mbetet ndikimi rus dhe zgjidhja e çështjes mes Kosovës dhe Serbisë.


Kështu, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ishte i Ftuar Nderi në Senatin amerikan nga Kryetari i Komisionit të Mbrojtjes, Senatori Jim Inhofe, për të mbajtur fjalën në forumin me temë: “Sfidat e Rajonit të Europës Juglindore dhe përballja me ndërhyrjen nga Rusia”.

“Ne jemi të bindur se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të prodhojë paqe, stabilitet, siguri afatgjatë në rajon duke pasur SHBA-në dhe BE-në si garantues. Rezultatet e kësaj marrëveshjeje përfundimtare do të thonë se Kosova do të jetë njohur nga Serbia si një shtet i pavarur dhe anëtar me të drejta të plota i Kombeve të Bashkuara”.

“Ndryshimi i vetëm kufitar për të cilin duhet të punojmë natë e ditë në rajonin tonë është zgjerimi i plotë i kufirit europian në Ballkanin Perëndimor,” theksoi Meta.

Edhe ish-ministri Damian Gjiknuri dhe Pandeli Majko, ministri i Shtetit për Diasporën, morën pjesë në këtë forum me ftesë të Senatit Amerikan.

Kurse homologu kosovar i Metës, Hashim Thaçi ka zhvilluar një bashkëbisedim në “Council on Foreign Relations” në Uashington DC, ku para një audience me specialistë të rajonit, ka folur për përpjekjet për arritjen e një marrëveshjeje paqeje mes Kosovës dhe Serbisë. Në këtë bashkëbisedim, presidenti Thaçi ka pranuar pyetje edhe nga audienca.

James Pardew, diplomat amerikan dhe një nga përfaqësuesit e SHBA-së për Kosovën në vitet 1999-2001, pyeti për çështjen e korrigjimit të kufirit.

“Një nga pikat do të jetë edhe demarkimi i kufirit në mes të Kosovës dhe Serbisë”, u shpreh presidenti Thaçi dhe shtoi se “kjo është mundësi për të korrigjuar kufirin edhe në veri të Kosovës, edhe në jug të Serbisë”. “Nëse një korrigjim i lehtë i kufirit është çmimi për marrëveshje përfundimtare të paqes, atëherë kjo do të duhet të jetë e pranueshme”, u shpreh ai.


Etiketa: , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Ky zoteri Thaqi eshte bere si papagalli ne kafaz.Korrigjoje veten ,do te besh me mire ,na merzite dhe je bo bajat me ato influenca antishqiptare.Nuk ke ti sovranin ( popullin ) mbrapa me vendose per kufijte e Kosoves te cilat u vendosen nga viti 1974 dhe vazhduan me kapotullimin e serbise ne vitin 1999 dhe shpalljen e pamvaresise ne vitin 200i8 u betonuan me Gjykaten Nderkombetare e cila e justifikojë shpalljen e PAMVARËSISË.Tani ti zoteri nga drenica vallezon si deshirojne serbtë ( Cubrilovq,Millosheviq ) duke tentuar zhvleftësimin e stabilitetit te shtetësisë se Kosoves dhe behesh zedhënesi i tyre duke i hedhë poshte vendimet nderkombetare te cilat kristalizuan dhe mbajtjen nje stabilitet te shtètësisë se Kosoves .Populli i Kosoves nuk meriton kesi mahallaxhinje te ceket dhe perfidë,te cilet energjinë e harxhojne me shume ne antishqiptari sesa kunder armiqëve. lojen e piste qe e ben ky.Nuk ka autoritet .Eshte zgjedhur kryetar shteti fale Teuta Rugoves ,me shume kritika si asnje tjeter dhe do te mbahet mend shume keq nese keshtu vazhdonë me antivlera shteterore dhe tendence te degradimit te shtetësisë se Kosoves.Kosva nuk ka nevojë as per njohje te serbise gjenocidiale,perkundrazi serbise i ngutet te hyj permes dritares ne BE.Nuk do te kete sukses se pa njohur Kosoven mund te behet guberni ruse ,ashtu edhe meriton le te shkon me rusinë se nuk ka vlera per evropen pas humbjeve te 4 luftërave,masakrave,shkaterrimeve ,mbrojtjes se krimineleve, ikjes nga pergjegjësia nderkombetare ,paraqitjes si viktime nga pozicioni i agresorit me ndihmen e rusisë,Nuk i shkruhet mire.Ska nevoje fashisti Vuqiq te vajtoje per Kosoven,iken vet serbte si rezultat i politikes fashiste te tij ndaj Kosoves dhe shiten me shuma marramendese pronat ne Kosove. EDHE NJEHER,KOSOVA NUK KA NEVOJE TA DEMTOJE VETE EKONOMINË e VET si parakushte per bisedime teknike me nje fqinje ME HJEKJEN E pagesave doganore ndershtetèrore keshtu duhet te quhet ( taksa eshte diqka tjeter ,vlen mbrenda shtetit.)As amerika nuk lejon kinen ta demtoje ekonomine amerikane dhe vendose pagesa shtese.Pse eshte alogjike ateher per Kosoven .Parakushte irreale per bisedime me tendence dobesimi te ekonomise se Kosoves.Debilet pseudopolitikana i mbrojne keto ?Me tutje .Asetet shtetërore nuk bisedohen me shtet fqinje si tha sote Kocijanqiq per trepqen duhet te bisedohet me serbine,per qudi shifet nga aeroplani se mundohet me i mbrojte interesat e serbiseJo zonje per makinen tende nuk ben ti marreveshje me fqiun tand apo ndoshta ajo e ben ?!.Ne rregull ateher po flasim me serbine per elekranen e Danubit apo aeroportin e Beogradit etj.Po kalohet ne sharlatanizem politikë.IRONIKE.Mos lejoni lobin serb te dominoje te zoteri Bolton. Zoti e bekofte Ameriken.Harroje levizjen e kufijve te Kosoves.Ata pak serb qka kan mbet per 5 vjet do te largohen vete,ikin rinia ne evrope.

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas