Aktualitet

“SHBA, partneri ynë” – Basha jep detaje nga takimi me delegacionin amerikan


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:11 - 15/10/21 |
mapo.al

Lulzim Basha ka zbardhur takimin që u mbajt të enjten me delegacionin e Kongresit amerikan dhe ambasadoren Yuri Kim në selinë blu.


Ndërsa falenderoi zyrtarët amerikanë për mbështetjen që i kanë dhënë Shqipërisë, kryedemokrati theksoi se për Partinë Demokratike SHBA është një partner strategjik dhe bashkëpunimi i ngushtë ekonomik e politik mbetet prioritet.


“Kënaqësi të mirëprisja delegacionin e Kongresit amerikan dhe ambasadoren Yuri Kim dhe t’u shprehja mirënjohjen time dhe të PD për mbështetjen e jashtëzakonshme që SHBA i kanë dhënë Kombit shqiptar.Ndava me ta shqetësimin tonë për situatën në Shqipëri, nivelin e lartë të korrupsionit, masakrën zgjedhore dhe lidhjet e politikës me krimin. Diskutuam edhe për situatën në Kosovë dhe rajon. Mbyllja sa më e shpejtë e bisedimeve Kosovë-Serbi me njohjen reciproke, do t’i shërbente paqes dhe stabilitetit në rajon, që sot mbetet i brishtë. Ritheksova se për mua dhe PD, SHBA janë partneri ynë strategjik dhe bashkëpunimi sa më i ngushtë ekonomik, politik dhe në fushën e sigurisë është prioritet kryesor i yni.” – shprehet Basha.

Lexo edhe :  Yuri Kim: Shqipëria pikë kyçe e trafikut të drogës dhe qenieve njerëzore<
>
727e6e91-4cf1-48d1-beb2-026bc7a2f53b 6f09d510-be06-433a-8095-bfe2ef31b292 775945f9-0819-48ac-8432-aa97f5d956c2

  

 

1


Etiketa: , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas