Aktualitet

SHBA/ Shefat e Facebook dhe Twitter merren në pyetje nga Senati për zgjedhjet presidenciale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:43 - 17/11/20 |
mapo.al

Shefat ekzekutivë të Facebook dhe Twitter janë duke u marrë në pyetje nga senatorët amerikanë për herë të dytë në tre javë.


Të dy janë thirrur për t’iu përgjigjur pyetjeve se si platformat e tyre kishin shpërndarje të kufizuar të një artikulli të diskutueshëm në lidhje me djalin e Joe Biden botuar para zgjedhjeve në SHBA.


Por ata ka të ngjarë të sfidohen për trajtimin e tyre të postime nga Presidenti Trump dhe të tjerët që kanë kontestuar rezultatin e votimit.

Firmat e teknologjisë përballen me rregullore të reja.Në veçanti, Presidenti i zgjedhur Biden ka sugjeruar se mbrojtjet që ata gëzojnë aktualisht, sipas një ligji të njohur si Seksioni 230 duhet të “revokohen”.Ai thotë se platformat në përgjithësi nuk janë përgjegjëse për gjërat e paligjshme ose fyese që përdoruesit postojnë në to.

Biden ka thënë se kjo i lejon ata të përhapin “gënjeshtra që ata dinë se janë të rreme”.

Republikanët kanë shprehur gjithashtu shqetësim në lidhje me ligjin. Ata pretendojnë se lejon kompanitë e mediave sociale të marrin vendime se çfarë të lënë dhe të heqin pa qenë transparente se pse, duke bërë të njëanshëm paragjykimin të mundshëm.

Mark Zuckerberg i Facebook dhe Jack Dorsey i Twitter adresuan të dy çështjen në fjalët e tyre hapëse.

Jack Dorsey nxiti politikanët të punojnë me Twitter për të shmangur ndryshimet që mund të shkaktojnë “përhapjen e proceseve gjyqësore të pavlefshme dhe kufizime të rënda në përgjegjësinë tonë kolektive për të adresuar përmbajtje të dëmshme”.

Lexo edhe :  Hyri në lumë për të shpëtuar motrën, por u mbyt vetë, 10-vjeçari hero

Ndërsa Zuckerberg i Facebook shtoi se çdo përditësim duhet të ruajë “lirinë për njerëzit për të shprehur veten dhe për sipërmarrësit, për të ndërtuar gjëra të reja”.

Të dy shefat e teknologjisë mbrojtën rekordin e tyre në trajtimin e zgjedhjeve të vitit 2020.

Por Dorsey pranoi që vendimi i Twitter për të bllokuar lidhjet me artikullin e New York Post rreth Hunter Biden kishte qenë “i gabuar”, dhe se dështimi i tij për të rivendosur më pas tweet-et e gazetës në lidhje me historinë kishte kërkuar një ndryshim të politikës.

“Shpresoj se kjo … tregon aftësinë tonë për të marrë reagime, për të pranuar gabime dhe për të bërë të gjitha ndryshimet në mënyrë transparente për publikun” – tha ai

Ndërsa Zuckerberg shmangu referimin e drejtpërdrejtë të çështjes.

Sidoqoftë, ai e shfrytëzoi rastin për të sfiduar pretendimet e fundit nga demokratët se Facebook kishte qenë i ngadaltë në heqjen e postimeve, që promovonin kryengritje dhe dhunë.

“Ne forcuam zbatimin tonë kundër milicive dhe rrjeteve konspirative si QAnon për t’i parandaluar ata nga përdorimi i rrjetit tonë për të organizuar dhunë ose trazira civile,” tha Zuckerberg.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas