Bota

SHBA-të ‘ftohen’ me Europën, Gjermania nis brezin e ri të ‘bishave’


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:21 - 19/11/18 |
mapo.al

Projekti për brezin e ri të dronëve të zhvilluar nga Gjermania për BE-në, pritet të jetë gati në vitin 2025. Dronët europianë do të kryejnë monitorime si në tokë ashtu dhe në ajër.


Ky është misioni që i është caktuar Gjermanisë në takimin e fundit të Ministrave të Mbrojtjes të bllokut. Gjermania do të drejtojë gjithashtu edhe një projekt që ka si synim të përmirësojë aftësitë sulmuese të helikopterëve franko-gjermanë, “Tiger”, si dhe mënyrat e tyre të komunikimit.


Italia do të merret me zhvillimin e sistemeve që do t’i kundërpërgjigjen kërcënimeve që mund të vijnë nga dronët e vegjël, si mënyrë për të mbrojtur territorin e unionit. Estonisë i është caktuar të krijojë sisteme navigimi për në terren, të cilat duhet të jenë të pavarura dhe të sigurta nga sulmet kibernetike.Ky sistem do të përdoret nga mjetet ushtarake të BE-së. Në diskutimet e fundit për bashkëpunim ushtarak, është hedhur ideja që që Greqia, përveçse të merret me menaxhimin e shkollës së spiunazhit, të trajnojë edhe pilotët e ardhshëm të helikopterëve europianë.

Lexo edhe :  Bumçi: Europa s’e mbështet vendimin e SHBA për shpalljen e Berishës “non grata”<
>
German Army Staff Sgt. Dirk Maushake, a native of Braunschweig assigned to Recon Platoon, Jager Battalion 292, does a pre-flight check of the systems on the Aladin unmanned aerial vehicle his reconnaissance unit uses to survey the battlefield, at the Great Lithuanian Hetman Jonusas Radvila Training Regiment, in Rukla, Lithuania, June 10, 2015. Maushake and his team are participating in a multinational exercise being conducted throughout the Baltic States called Saber Strike 2015. Saber Strike is a long-standing U.S. Army Europe-led cooperative training exercise. This year’s exercise objectives facilitate cooperation amongst the U.S., Estonia, Latvia, Lithuania, and Poland to improve joint operational capability in a range of missions as well as preparing the participating nations and units to support multinational contingency operations. There are more than 6,000 participants from 13 different nations. (U.S. Army Photo by Sgt. James Avery, 16th Mobile Public Affairs Detachment)
58f699aba6ddac73d9c4130ad60a546dv1_abs_450x338_b3535db83dc50e27c1bb1392364c95a2 1012898-large 1959239 Knowing what’s out there: German recon flies the unfriendly skies Dn7YbJYWkAAP1VI drone-800x450 Euro_Hawk_UAS_Unmanned_Aerial_System_HALE_high-altitude_long_endurance_Germany_German_ 003 Euro_Hawk_UAS_Unmanned_Aerial_System_HALE_high-altitude_long_endurance_Germany_German_ 005 eurohawk112__v-videowebl gettyimages-1038060146-612x612 global_ha_1508554381 Unbemanntes Flugzeug Euro Hawk in Manching Deutsche Soldaten in Afghanistan Luna_ILA2010_0176_800 original Target-Drones-Market
1
Etiketa: , , , ,

Pas