Aktualitet

‘Shembja e Teatrit Kombëtar, dëshmi e barbarisë’/ Basha: Do ta rindërtojmë siç ishte
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:22 - 29/09/20 |
mapo.al

Në ditën Ndërkombëtare të Trashëgimisë Kulturore, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha rithekson edhe njëherë se do ta rindërtojë Teatrin Kombëtar aty ku ishte dhe siç ishte


Në mesazhin e tij, Basha thekson se Teatri Kombëtar u shemb nga regjimi si dëshmi e barbarisë dhe urrejtjes që kjo qeveri ushqen për vlerat dhe institucionet e kombit tonë.


Statusi në Twitter i Lulzim Bashës:


Këtë vit, Dita Ndërkombëtare e Trashëgimisë Kulturore e gjen Shqipërinë pa Teatrin Kombëtar, që u shemb nga regjimi si dëshmi e barbarisë dhe urrejtjes që kjo qeveri ushqen për vlerat dhe institucionet e kombit tonë.


Teatri Kombëtar nuk ishte thjesht një institucion i kulturës dhe një gjurmë elegante e trashëgimisë tonë. Falë rezistencës së artistëve, aktivistëve, intelektualëve dhe qytetarëve të Tiranës, ai u shndërrua në një vijë ndarëse ndërmjet regjimit dhe qytetarisë.


Rikonfirmoj angazhimin tim personal dhe të Partisë Demokratike se Teatrin Kombëtar do ta rindërtojmë siç ishte aty ku ishte dhe ata që e sulmuan dhe e shembën brutalisht do të dalin përpara drejtësisë për këtë krim të rëndë ndaj kulturës, qytetarisë dhe mënyrës tonë të jetesës.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas