Aktualitet

Shenjat e gishtave identifikojnë dy personat në avionin që ra në Vermosh


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:05 - 25/10/21 |
mapo.al

Policia dhe prokuroria identifikojnë dhe shpallin në kërkim dy personat që ndodheshin në bordin e avionit që tre javë më parë u rrëzua në zonën e Vermoshit në Malësinë e Madhe.


Burime zyrtare pranë grupit hetimor thanë se ata janë dy shqiptarë. Identifikimi i tyre është bërë pak ditë më parë në sajë të përgjigjes së ADN-së për shenjat e gishtave të fiksuara në avion, si dhe mbetjet biologjike të fiksuara aty.


Për shkak të hetimeve, emrat e dy të kërkuarve nuk bëhen me dije. Kjo pasi grupi hetimor është duke punuar për të zbuluar dhe identifikuar edhe personat e tjerë që ndihmuan për t’i larguar prej andej.Policia ka mundur të sigurojë prova për mjetin tip fuoristradë, por ende nuk kanë rënë në gjurmët e shoferit.
Dyshohet se avioni po përdorej për transport droge dhe ra nga mbipesha.Hetuesit po verifikojnë njëkohësisht nëse sasia prej 300 kg marijuanë e sekuestruar në Mal të Zi, vetëm një ditë pas rrëzimit të avionit kanë ose jo lidhje me njëra-tjetrën.

Rast i ndodhur në Vermosh, nuk është i vetmi i ndodhur në vendin tonë. Më herët avionëve privatë që përdoreshin për transport droge janë rrëzuar në Durrës e Lushnje.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas