Bota

Shiti drogën e sekuestruar, ish-drejtori i policisë nën akuzë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:52 - 21/10/19 |
mapo.al

Ish-drejtori i Policisë në Filipine, Gjenerali Oscar Albayalde po përballet me një ankesë penale në lidhje me rishitjen e pretenduar të drogave të konfiskuara.


Albayalde dha dorëheqjen javën e kaluar mes akuzave se kishte ndërhyrë për të mbrojtur oficerët e policisë të përfshirë në tregtinë e paligjshme të drogës.


Ai drejtoi luftën kundër drogës të shpallur nga Presidenti Rodrigo Duterte.


Kritikët thonë se mijëra të dyshuar për drogë kanë vdekur në operacionet polemike të diskutueshme që nga viti 2016.


Gjenerali Albayalde mohon akuzat, por tha se ai mirëpriti hetimin e policisë.

Ankesa penale u ngrit të hënën nga Grupi Kombëtar i Filipineve i Hetimeve dhe Detektimeve Kriminale (PNP-CIDG), organi i ngarkuar me hetimin e krimeve të kryera nga policia.

Departamenti i Drejtësisë do të vendosë nëse do të ndjekin penalisht ish-shefin e policisë dhe 13 të tjerët bazuar në akuzat e ngritura.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas