Aktualitet

Shkarkimi nga Shoqata e Bashkive, reagon Voltana Ademi, përmend Kushtetuesen


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:10 - 08/06/21 |
mapo.al

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës ka reaguar pas shkarkimit nga detyra si kryetare e Shoqatës së Bashkive dhe zgjedhjes në krye të kësaj shoqate të Pjerin Ndreut, kryebashkiak i Lezhës. Ademi përmend vendimin e pritshëm të Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet vendore të 30 qershorit, ankimim i cili është bërë pikërisht nga Shoqata e Bashkive.


Në reagimin e saj në rrjetet sociale, Ademi thotë se “eksponentë të Partisë Socialistë tentuan të dëmtojnë Demokracinë”.


“Sot pati një tentativë për të kapur ilegalisht Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë, veprime te ndërmarra nga eksponentë, anëtarë të Partisë Socialiste, pa të drejta legjitime dhe jo anëtarë Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë. Çdo veprim me prapavijë politike dhe arbitrare cënon hapur parimet e shtetit ligjor dhe demokracisë vendore”, shkruan Ademi.Postimi
Shqyrtimi dhe vendimi për ligjshmërinë e zgjedhjeve lokale 2019, është një ndër 15 kushtet që Shqipëria duhet të përmbushë për çeljen e negociatave për anëtarësimin në BE, kushte të dakordësuara në takimin e Ministrave për Europën.Ritheksojmë se Shoqata e Bashkive të Shqipërisë, shoqëria civile në Shqipëri, qytetarët shqiptarë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës, të gjithë partnerët dhe organizatat ndërkombëtare, janë në pritje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese.Në Lezhën e Besëlidhjes, sot eksponentë të Partisë Socialistë tentuan të dëmtojnë Demokracinë. Sot pati një tentativë për të kapur ilegalisht Shoqatën e Bashkive të Shqipërisë, veprime te ndërmarra nga eksponentë, anëtarë të Partisë Socialiste, pa të drejta legjitime dhe jo anëtarë Shoqatës së Bashkive të Shqipërisë. Çdo veprim me prapavijë politike dhe arbitrare cënon hapur parimet e shtetit ligjor dhe demokracisë vendore.

Shoqata e Bashkive të Shqipërisë konsideron se demokracia lokale dhe sundimi i ligjit kanë rëndësi madhore për integrimin e vendit tonë. Shoqata e Bashkive të Shqipërisë është e vendosur për të vijuar deri në fund duke shprehur vullnetin e saj për të respektuar ligjin dhe vendimin përfundimtar të Gjykatës Kushtetuese.

LEXO EDHE:

Shkarkohet Voltana Ademi, kryetar i Shoqatës së Bashkive zgjidhet Pjerin Ndreu

1


Etiketa: , , ,

Pas