Kronika

Shkatërrohet banda italo-shqiptare e drogës, financat i ishin besuar grave


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:16 - 04/12/18 |
mapo.al

Nga Alba Kepi, Ora News

Antidroga italiane ka ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm operacionin e koduar “Alpheus1” i cili ka çuar në shkatërrimin e një grupi kriminal italo-shqiptar, i cili trafikonte drogë në territorin e provincës së Campobassos, në qytezat Termoli e Campomarino.


13 persona, mes të cilëve 5 gra janë vënë nën hetim. Ndaj 8 prej tyre është lëshuar urdhëri i arrestit me burg dhe 2 janë vënë nën arrest shtëpiak. Mes tyre janë dhe dy vëllezër shqiptarë, rezidentë të komunën Portocanone si dhe motra e tyre 21 vjeçare.
Në krye të këtij grupi kriminal qëndornte një çift italian nga Molise.


Akuza ndaj tyre është trafik droge e tipit kokainë, heroinë e marijuanë e pjesëmarrje në aktivitet kriminal.


Hetimet e antidrogës italiane kanë zbardhur strukturën organizuese të këtij grupimi kriminal ku aktiviteti financiar i ishte besuar grave të tyre.

Lexo edhe :  I dënuar për vrasje në Itali me 16 vite burg - Pranga të shumëkërkuarit në Fier (EMRI)

Roli i grave ishte mjaft i rëndësishëm në këtë grup trafikantësh të cilat ishin të specializuara në rekuperimin e borxheve të klientëve që nuk kishin paguar si dhe në konfeksioninim e shpërndarjen e dozave të drogës.

Gjatë ditës priten të zbardhen detajet e këtij operacioni.

1


Etiketa: , , , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas