Aktualitet

Shkatërrohet muaji i mjaltit i çiftit në Maldive, të ftuarit e dasmës të gjithë të infektuar me koronavirus


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:39 - 21/03/20 |
mapo.al

Scott Maggs dhe Emma Metcalf ishin duke shijuar muajin e tyre të mjaltit në Maldive javën e kaluar kur morën një tekst: Dy nga mysafirët e tyre të dasmës kishin testuar pozitivisht për koronavirusin.


Ishte vetëm fillimi.


Që nga e Premtja, 37 të ftuar nga dasma e çiftit Australian në 6 Mars kanë testuar pozitive me koronavirus.

Çfti tregoi për reporterin The Sydney Morning Herald Andreë Hornery se ky lajm e ka kthyer “botën e tyre përmbys.”“Ne thjesht nuk e denim se do ndodhte kështu,” shtoi Maggs, 37 vjeç.Çifti u testua pasi u kthyen në Sidnej dhe u zbulua se asnjëri prej tyre nuk kishte kontraktuar COVID-19.

“Është çmendur,” i tha Maggs Herald. “Ne po puthnim dhe përqafonim njerëz tërë natën. Ne nuk mund ta shpjegojmë, e lëre më ta besojmë”.

Australia ka pasur 791 raste të konfirmuara të koronavirusit deri më tani, sipas Qendrës së Burimeve Coronavirus të Universitetit të Mjekësisë Johns Hopkins. Shtatë persona kanë vdekur nga virusi në vend, dhe 26 njerëz janë shëruar.

Lexo edhe :  Koronavirusi- Asnjë viktimë, 25 të shëruar dhe 18 raste të reja në Shqipëri

Kryeministri Australian Scott Morrison urdhëroi vendin të mbyllte kufijtë e tij jo-rezidentëve dhe jo-qytetarëve të Premten. Dy ditë më parë, ai ndaloi “tubimet jo-thelbësore” të më shumë se 100 njerëzve.

Maggs dhe Metcalf, 36 vjeç, thanë që asnjë ndalim i tillë nuk ishte krijuar në ditën e dasmës së tyre.

“Australia ishte një vend shumë i ndryshëm sesa ai që është sot,” i tha Maggs Yahoo! Louise Cheer dhe Kristine Tarbert e Australisë. “Nuk kishte ndalime udhëtimi ose kufizime në tubime dhe ne kurrë nuk do t’i kishim vënë në rrezik njerëzit nëse do ta dinim atë që dimë tani.”. ora

1


Etiketa: , ,

Pas