Aktualitet

Shkencëtarët zbulojnë planetin shkëmbor, 50% më i madh se Toka
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:00 - 13/01/21 |
mapo.al

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet të madh “super Tokë” pranë një prej yjeve më të vjetër në galaktikë.Planeti i quajtur TOI-561b është rreth 50% më i madh se Toka dhe kërkon më pak së gjysmë ditë për të orbituar yllin e tij.


Kjo vjen për shkak të afërsisë së planetit me yllin e tij, i cili rezulton të ketë një temperaturë 1700 gradë C në sipërfaqe.Për shkak të temperaturës shumë të lartë është e pamundur që planeti të jetë i populluar nga alienët, por ekzistenca e tij sugjeron që universi ka formuar planetë shkëmborë pothuajse që nga fillimi i tij 14 miliardë vjet më parë.Një analizë fillestare tregon se planeti ka afërsisht trefishin e masës së Tokës, por dendësia e tij është e njëjtë më planetin tonë.


Profesori Stephen Kane, një astrofizikan në Universitetin e Kalifornisë tha: “Kjo është për t’u habitur, sepse ne prisnim që dendësia të ishte më e lartë”l.

“Kjo është në përputhje me nocionin se planeti është jashtëzakonisht i vjetër.”

Lauren Weiss, një bashkëpunëtore në Universitetin e Hawaii tha: “Toi-651b është një nga planetët më të vjetër shkëmbore të zbuluar deri tani”.

“Ekzistenca e tij tregon që universi ka formuar planetë shkëmbore pothuajse që nga fillimi i tij 14 miliard vjet më parë”.

Shkencëtarët besojnë se planeti është shumë i nxehtë për të pritur jetë megjithatë nuk e përjashtojnë mundësinë që të ketë qenë i populluar më parë.


Etiketa: , , ,

Pas