Aktualitet

Shkencëtari: Ja pse koronavirusi nuk do të godasë fort në Shqipëri
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:51 - 13/03/20 |
mapo.al

Koronavirusi mund të mos godasë Shqipërinë aq sa ka goditur Veriun e Italisë, por në të kundërt mund të jetë shumë më pak agresiv. Mesazhi i optimizmit vjen nga analiza e profesorit Robert Gallo, studiues më famë botërore, një nga zbuluesit e virusit të SIDA dhe të testit të parë të diagnostikuar të HIV.Sot është drejtor i Institutit të virologjisë në Universitetin e Mariland në SHBA.


Sipas Roberto Gallo ‘‘epidemia që po përhapet tani në Itali nuk është njëlloj si epidemia që u përhap në Kinë dhe besoj se nuk është e sigurt që COVID i ri do të përhapet në masë edhe në Jug të Italisë’‘.
“Me hartën e botës në dorë po dallojmë një përhapje nga Lindja në Perëndim dhe në të kundërt dhe jo nga Veriu në Jug. Nëse shikojmë globin shohim se virusi psh nuk është përhapur në Rusi dhe në Afrikë. Nuk e dimë akoma pse, ndoshta është një faktor që lidhet me temperaturën ose jo. Por është një element që duhet marrë me patjetër në konsideratë”.Lexo edhe :  BB: Tërmeti dhe koronavirusi e çojnë varfërinë në Shqipëri 8 vite pas

Italia e jugut, që është në të njejtën pozicion gjeografik jugor si Shqipëria në fakt deri në këto momente është më pak e prekur nga koronavirusi në krahasim me rajonet në Italinë e veriut. Është fakt që në Pulja për shembull, pavarësisht nga shkëmbimet e vazhueshme të njerëzve me Italinë e veriut, janë vetëm 100 të infektuar, nga të cilët vetëm 2 janë shtruar në reanimacion me simptoma më të rënda. Edhe në Romë, që ka popullsi të njejtë me Milanon, deri tani rastet jane vetëm 170 dhe vetëm 20 janë shtruar në reanimacion, krahasuar me 9.000 vetëm në Lombardi.


Në rast se është e vërtetë siç konstaton prof. Gallo, që për arsye të panjohura koronavirusi lëviz më shumë nga lindja në perëndim dhe jo nga veriu në jug, Shqipëria ka shumë mundësi të mbetet vetëm në kufijtë e dallgës së tij infektuese.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas