Aktualitet

Shkon në 23 numri i viktimave nga Covid-19, ndërron jetë 72-vjeçarja tek “Infektivi”

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:19 - 09/04/20 |
mapo.al

Një paciente 72-vjeçare nga Tirana, me inicialet V.S., ka ndërruar jetë pasditen e sotme në spitalin infektiv në QSUT, e konfirmuar me COVID-19. Kujtojmë, se 72-vjeçarja shënon viktimën e 23-të nga koronavirusi në Shqipëri. Numri total i të prekurve me Covid-19 është 409.


E moshuara ishte në gjendje të rëndë shëndetësore në terapi intensive prej disa ditësh, ndërsa gjendja e saj është rënduar së tepërmi gjatë ditës së sotme, kur edhe është intubuar, por pavarësisht trajtimit mjekësor dhe përpjekjeve të mëdha të mjekëve, nuk ka arritur të mbijetojë.


72-vjeçarja vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruse: insuficenca renale kronike, hipertensioni dhe hipotiroidizëm.
E moshuara është viktima e 23 me COVID-19 në Shqipëri.


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerëve dhe apelon qytetarët t’i respektojnë me shumë rigorozitet masat e distancimit social dhe izolimit, pasi janë përcaktuese për frenimin e përhapjes së COVID-19.
Pas