Aktualitet

Shkrimi për “Non-Paper”, Rama-Gazetës austriake: Po përhapni lajme të rreme, unë kurrë…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:30 - 03/05/21 |
mapo.al

Kryeministri Edi Rama ka reaguar rreth një artikulli të botuar nga gazeta austriake “Der Standard”, lidhur me dokumentin jo-zyrtar “Non-Paper” të ndryshimit të kufijve në Ballkanin Perëndimor.


Në një postim në Twitter, kreu i qeverisë i drejtohet gazetës austriake duke i thënë se nuk priste që një media me reputacion të lartë si ajo të bëhej një shpërndarëse e lajmeve false.


Statusi nga Edi Rama:Çfarë zhgënjimi për të parë një gazetë kaq me reputacion të mirë të sillet si një përhapës i lajmeve të rreme! Unë kurrë nuk kam thënë ndonjë gjë në lidhje me “non paper dhe hartë” dhe kurrë nuk kam mbështetur ndonjë rishikim kufiri përgjatë vijave etnike midis Serbisë dhe Kosovës. E turpshme!Po çfarë shkruante “Der Standard” për kreun e qeverisë shqiptare?

Pjesë e shkëputur nga artikulli: 

“Kryeministri shqiptar Edi Rama u tha mediave shqiptare se ai kishte parë  hartën me ndryshimet e propozuara të kufirit. Vetë Rama, së bashku me Vuçiç dhe lobistë, miratuan ndryshimin e kufijve përgjatë vijave etnike midis Kosovës dhe Serbisë tre vjet më parë,”-shkruhet ndër rreshta.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas