Aktualitet

Shpallja ‘non grata’, Berisha flet për George Soros: Goja ime nuk mbyllet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:50 - 21/09/21 |
mapo.al

Nga “Foltorja” në Fier, ish-kryeministri Sali Berisha ka treguar para demokratëve përplasjen e tij me George Soros, të cilit i faturon vendimin e SHBA-së për ta shpallur “non grata”.


Ndër të tjera, ish-kryeministri ka treguar edhe nismën e ndërmarrë të quajtur ‘Foltorja’, për të cilën thotë se nuk e ka për veten e tij, por për PD-në.


“Këtë nismë nuk e kam për vete por për PD-në. Ne kemi një fjalë të urtë, ‘më mirë qiri i fikur, sesa qirti i fëlliqur. Po pse erdhi ky vendim. Ç’kishte Soros me Berishën.Ai harton në Beograd projektin në pamje të parë të ndryshimit të kufijve, në të vërtetë të shpërbërjes së Kosovës. Ishte dhënë para e madhe dhe gojët ishin mbyllur.
Por goja ime nuk mbyllej kurrë. Unë e kundërshtova ata që paraqiten në konferenca shtypi projektin ua bëra të qartë që kjo ëshë tradhti e lartë kombëtare.

Më akuzuan për konspiracion, ndaj politikës së jashtme të SHBA. Pasi dështuan me këtë nxorrën mini-Shengenin. Ishte vendosja e hegjemonisë serbe në rajon,” tha Berisha.

1


Etiketa: , ,

Pas