Aktualitet

“Shpirti” – 28 të arrestuarit e përfshirë në trafikun ndërkombëtar të drogës


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:27 - 02/07/21 |
mapo.al

Në kuadër të një operacioni ndërkombëtar për trafik droge të kryer mes autoriteteve shqiptare dhe italiane është bërë i mundur arrestimi i 28 personave


Burime bëjnë me dije se në kuadër të operacionit “Shpirti” janë arrestuar prokurori i Vlorës dhe disa zyrtarë të tjerë.


Sipas burimeve mësohet se të ndaluarit në këtë operacion të dënuar me “arrest shtëpie” janë: Artur Krasniqi, Festim Lelaj, Maksim Sota dhe Ilirjan Balla.Gjithashtu sipas SPAK mes të arrestuarve janë edhe dy punonjës të policisë, të cilët veprën penale e kanë kryer në vitin 2016, periudhë gjatë të cilës mbanin detyrën e shoqëruesve të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.
Emrat e 28 të arrestuarve
1.Geri Zylyftari
2.Erind Zylyftari
3.Arjan Zylyftari
4.Artur Krasniqi
5.Ilirjan Balla – Shefit i sektorit kundër trafiqeve në Policinë e Shtetit
6.Maksim Sota
7.Festim Lelaj – ish-oficeri i Policisë së Fierit
8.Shkelzen Daci
9.Eltjon Bregasi
10.Paul (Agustin) Deda – ish shoqërues i Saimir Tahirit
11.Hekuran Marku – ish shoqërues i Saimir Tahirit
12.Hamid Seferi
13.Leonidha Sejdiaj
14.Ilir Gaba
15.Luan zylyftari
16.Cezar Gjomemo
17.Saimir Kurti
18.Malton Lleshi
19.Erind Hysomemaj
20.Klajdi (Ademi) Hysomemaj
21.Toni (Elton) Kushi
22.Erion Hoxhara
23.Shkelzen Kamberi
24.Bernard Tahiraj
25.Matenglen Caci
26.Aleks Memaj
27.Jovan Memaj
28.Aleksander NecoGjithashtu në kuadër të këtij operacioni më parë kanë qenë ekzekutuar 10 urdhëra ndalimi mes të cilëve 5 janë të arrestuar dhe 5 janë në kërkim.

Ndërkohë ky është një operacion që është kryer në kuadër të bashkëpunimit mes autoriteteve italiane dhe shqiptare ku përveç të arrestuarve janë sekuestruar gjithashtu 3 milionë euro pasuri e paluajtshme mes të cilave 4 shoqëri tregtare kryesisht në Vlorë, Tiranë dhe Kavajë.

LEXO EDHE:

Operacioni ndërkombëtar – Kreu i SPAK dhe De Raho: Luftë krimit të organizuar

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas