Aktualitet

Shqipëria do të marrë deri në 700 mln euro borxh në tregjet ndërkombëtare


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:09 - 13/10/21 |
mapo.al

Në fund të muajit tetor Shqipëria do të marrë një borxh 500 deri në 700 mln euro në tregjet ndërkombëtare.


Emetimi i eurobondit vjen në një moment që vendi ka një nivel të lartë borxhi.


Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar niveli i borxhit publik pritet të arrijë në 80% gjatë këtij viti duke rezultuar më i larti në rajon.Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj theksoi se ky eurobond do të përdoret për të financuar shëndetësinë dhe infrastrukturën.
Ministrja hodhi poshtë akuzat e opozitës se shqiptarët po varfërohen për shkak të rritjes së çmimeve.Shqipëria del në tregjet ndërkombëtare për të marrë një borxh për të pestën herë./abc/

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas