Aktualitet

Broja makth i Hungarisë, vjen nga stoli dhe u jep 3 pikë kuqezinjve


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:51 - 09/10/21 |
mapo.al

Shqipëria ka arritur të marrë rezultatin që dëshironte përballë Hungarisë në shtëpinë e këtyre të fundit në kuadër të kualifikuesve të Botërorit, Katar 2022.


Ashtu si në “Elbasan Arena” është Armando Broja ai që futet dhe shënon golin e fitores.


Pjesa e parë thuajse nuk kishte asnjë rast për të dyja skuadrat, pasi loja u zhvillua më së shumti në mesfushë.Gjatë pjesës së parë në minutën e 30 Berat Gjimshiti në një përplasje me Berishën do të dëmtohej në shpatull duke u detyruar të lërë fushën dhe në vendin e tij u inkuadrua Veseli.
Pjesa e dytë nisi menjëherë me një zëvendësim për Kombëtaren tonë ku në lojë u fut Nedim Bajrami.Loja do të ishte ndryshe, me “kuqezinjtë” që do të sulmojnë më tepër dhë do të rrezikojnë me Uzunin dhe Gjasulën, ndërsa në krahun tjetër Hungarinë do të rrezikonte po ashtu falë një goditje standarde, por fati do të ishte me ne pasi topi përplaset në shtyllë.

Lexo edhe :  Shkrimi i ‘Le Journal’ i vitit 1938: Kur Shqipëria po bëhej me mbretëreshë

Në minutën e 80 do të ishte momenti për Armando Broja “show” i cili merr një top nga thuajse mesi i fushës dhe arrin të depërtojë në zonë për ta dërguar topin në rrjetë dhe kaluar tanët në avantazh.

Minutat e fundit do të administroheshin mirë nga djemt e Edy Rejas duke arritur të mbajnë avantazhin deri në fund për të siguruar 3 pikët.

Shqipëria pas kësaj fitoreje mban vendin e dytë edhe pse Polonia fitoi ndaj San Marinos me 15 pikë, ndërsa Hungarinë në vendin e 4 me 10 pikë.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas