Aktualitet

Shqipëria ndër dhjetë vendet me numrin më të lartë të azilkërkuesve në BE

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:29 - 26/06/20 |
mapo.al

Në raportin e fundit për azilkërkuesit në Bashkimin Europian, Shqipëria vazhdon të jetë në vendet më të larta për azilantët.


Sipas Eurostat, numri i azilkërkuese u rrit me 4 për qind në vitet 2018-2019.


Madje Shqipëria një ndër dhjetë vendet me numrin më të lartë të azilkërkuesve.


Megjithatë saktësohet se numri i shqiptarëve që kërkuan azil në krahasim me vendet e tjera ishte i papërfillshëm.


Në vend të parë vazhdojnë të qëndrojnë shtetasit nga Siria, Afganistani dhe Venezuela.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas