Aktualitet

Shqipëria, vend ku policia mbron pushtetarin e ku gjykata dënon vetëm qytetarin


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:21 - 13/03/21 |
Kim Mehmeti

Prej moti Piktori të lë përshtypjen e të sëmurit që e kanë lëshuar ilaçet, apo e të sëmurit që e jeton ankthin mos mbetet pa qetësues, e që për të është pushteti.


Dhe nuk dihet nëse Kryeministri i Shqipërisë përdorë qetësues apo jo, por shihet qartë se është duke i bërë shqiptarët që të mos mund ta përballin rrugaçërinë e tij politike pa përdorur dijazepam.


E ndërkohë u bënë tetë vite qysh se, nga tre herë në ditë, Piktori e bënë të ditur se është i gatshëm të shëtit rrugëve të Tiranës i veshur me tanga, për të qenë në qendër të vëmendjes dhe që të gjithë të merren me të e jo me Shqipërinë që thuajse e zhbëri si shtet, e jo me mëmëdheun tonë që u bë e largët për shqiptarët, por shumë e afërt për Beogradin.Dhe tetë vite me radhë, gjithë merren me brekushet dhe me zënkat që ai i nxit vetëm për ta zbavitur popullin, me çka u pa qartë diçka shumë poshtëruese për të gjithë ne: se Shqipëria ka mungesë të guximit qytetarë dhe andaj atë mund ta sundojë edhe çdo palaço që prodhon spektakle dhe që ripjellë batuta.Pra, tetë vite Shqipëria bëri atë që donte Kryeministri i saj: merrej me të e jo me vetveten, e me çka pahetueshëm u bë pronë e bandave të ‘Rilindjes’.Më në fund edhe çka mund të ndodhte tjetër në një Shqipëri e cila do mbahet mend si i vetmi shtet në botë që zgjodhi për kryeministër njeriun që votuesve nuk u ofroi asgjë tjetër, përpos dajres dhe tepsisë, thuajse konkurronte për krye arushaxhi i ndonjë cirku, e jo për të parin e shtetit.

Me ardhjen e ‘Rilindësve’ në pushtet, Shqipëria në të vërtet nuk funksionon si shtet, por si një mëhalle që e kontrollojnë banditët partiak. Andaj edhe ajo mbeti pa gjykatë kushtetuese, andaj në kryeqendrën e saj rrënohet godina e tetarit në mes të natës, andaj ajo është katandisur rrugës së ‘libanizimit’ të saj ku gjithë institucionet janë në shërbim të ‘Rilindjes’.

Lexo edhe :  Shqipëria, peng i mendësisë enveriste se prijësi e partia janë të përjetshëm

Dhe nëse nuk ndërpritet ky degjenerim i shtetit, Shqipëria do mund të përfundojë si shteti ku jo vetëm ‘Rilindja’, e cila sot ka policin e gjykatësit e vet, por edhe partitë tjera do jenë të detyruara të mbrohen me ‘ushtarët’ e tyre. Me çka vetëm populli do mbetet i pambrojtur.

Se Shqipëria ka polici dhe institucione që i shërbejnë ‘Rilindjes’ e jo shtetit, u pa edhe gjatë protestave të opozitës, siç u pa edhe gjatë rrënimit të Teatrit Kombëtarë .

Në Shqipërinë e sotme vetëm institucioni i Presidentit ka mbetur i pa zaptuar nga ‘Rilindja’, andaj edhe orvatjet që edhe ky institucion të diskreditohet e të detyrohet që shenjë njohëse të ketë atë të rrëgjimit të ‘Piktorit’ – rrugaçërinë politike.

Dhe gjithë atë rrugaçëri politike që ka zaptuar Shqipërinë, më s miri e shpërfaqë sjellja e krye bashkiakut të Tiranës, i cili del dhe publikisht, për Presidentin e vendit to vet, thotë se është i luajtur mendsh. E dini pse guxon ta bëjë këtë: sepse ai nuk ka frik as popull as drejtësi, sepse i takon bandës që nuk ka kthim prapa përpos të banditizohet edhe tutje, e të cilit duhet thënë se mbase Presidenti i Shqipëria më së miri e ka kuptuar se vendi ka rënë në duart e të çmendurve.

Sidoqoftë tani e kanë radhën shqiptarët. Me 25 prill ata duhet të dëshmojnë se e kanë kuptuar se Shqipëria e sotme është shtet me institucione që e mbrojnë vetëm të fortin e të pushtetshmin. E aty ku policia mbron vetëm të pasurin dhe pushtetarin, gjykatat e dënojnë vetëm qytetarin

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas