Aktualitet

Shqiptarët e bllokuar në kufirin me Greqinë/ Basha-qeverisë: Çnjerëzore, lejo qytetarët të hyjnë në atdhe

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:59 - 05/04/20 |
mapo.al

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar përmes një postimi në Facebook lidhur me situatën e emigrantëve shqiptarë të bllokuar në kufirin me Greqinë.


Ndërsa poston foton e tensionit në kufi, Basha shkruan se është e pafalshme dhe çnjerëzore që prej 4 ditësh dhjetëra nga bashkëqytetarët tanë janë lënë në mëshirë të fatit, në tokë asnjëanëse mes Shqipërisë dhe Greqisë.


“I bëj thirrje qeverisë të lejojë këta bashkëqytetarë të hyjnë në atdheun e tyre. Të merren masa për transportin dhe strehimin e tyre në qendrën për karantinim në konvaleshencën e Durrësit. Të bëhet testimi i tyre dhe më pas në varësi të gjendjes shëndetësore të dërgohen pranë shtëpive dhe familjeve të tyre.” shkruan Basha.


Statusi i plotë:


Është e pafalshme dhe çnjerëzore që prej 4 ditësh dhjetëra nga bashkëqytetarët tanë janë lënë në mëshirë të fatit, në tokë asnjëanëse mes Shqipërisë dhe Greqisë.

Një braktisje e tillë mizore përbën një krim kaq të rëndë, sa asnjë shoqëri e civilizuar nuk mund ta falë, dhe që një prokurori me një fije integritet nuk mund të mos e hetojë.

I bëj thirrje qeverisë të lejojë këta bashkëqytetarë të hyjnë në atdheun e tyre. Të merren masa për transportin dhe strehimin e tyre në qendrën për karantinim në konvaleshencën e Durrësit. Të bëhet testimi i tyre dhe më pas në varësi të gjendjes shëndetësore të dërgohen pranë shtëpive dhe familjeve të tyre.

Braktisja e tyre në këtë kohë të vështirë është e papranueshme, është kriminale.


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas