Kryesore

Shtrime të reja në dy spitalet COVID, ja grupmosha që dominon numrin e të prekurve
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:25 - 03/08/20 |
mapo.al

Ministria e Shëndetësisë deklaroi sot se situata epidemiologjike në javën që lamë pas rezultoi me rritje të numrit të të prekurve nga Covid 19 dhe me shtrime të reja në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi”.


Java që sapo lamë, paraqiti nje shtim me 5.9% të numrit të rasteve pozitive krahasuar me rastet e konfirmuara në javën e 30. Incidenca 7 ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banore. Incidencën më të lartë e ka qarku i Tiranës, ndjekur nga qarku i Durrësit dhe i Shkodrës.


Sa i përket grupmoshave të prekura % më e madhe e të infektuarve është në grupmoshat 55-64 vjeç, që përbëjnë rreth 20% e totalit të të prekurve.


Aktualisht në dy spitalet Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 122 pacientë të konfirmuar pozitiv ku 14 paciente janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve pacientë të intubuar.


Ndërkohë përgjatë javëve të fundit e në vijim kemi një shtim të pacientëve të dyshuar me Covid19, të cilët po marrin trajtim në dy spitalet Covid.

LEXO EDHE: 

Bilanci ditor i koronavirusit/ 101 raste të reja, 6 të vdekur dhe 13 të shëruar

Shifra tronditëse nga koronavirusi, 6 viktima në 24 orët e fundit


Etiketa: , ,

Pas