Aktualitet

Shtyhet data, s’ka çelje negociatash për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:40 - 22/06/21 |
mapo.al

Sekretarja e Shtetit për Çështjet Europiane të Portugalisë, Ana Paula Zacarias ka konfirmuar se nuk ka çelje negociatash për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Ministrja portugeze thotë se u vendos që të shtyhet data për Konferencës e Parë Ndërqeveritare.


Shkak është bërë veto-ja e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut, nga e cila e pësoi dhe Shqipëria.


Edhe me presidencën portugeze në BE Shqipëria nuk arriti dot të çelte negociatat dhe tashmë pritet të shihet se çfarë do të ndodhë në presidencën sllovene.Të gjitha vendet ishin pro hapjes së negociatave për Shqipërinë, madje dhe Holanda që ishte më skeptikja dha ‘OK’ për mbajtjen e tryezës së parë ndërqeveritare, por tashmë edhe në muajt në vijim fati i integrimit europian të vendit tonë do i mbetet dialogut Bullgari-Maqedoni e Veriut, vetëm në rast se Presidenca sllovene e BE vendos të ndajë rrugën e dy vendeve.

Lexo edhe :  Covid-19, 30 viktima dhe 572 raste të reja në Maqedoninë e Veriut


Ditën e sotme ministrat e jashtëm të BE u mblodhën në Këshillin për Çështjet e Përgjithshme në Luksemburg, por rezultati ishte mosdakordësia për të mbajtur një Konferencë të Parë Ndërqeveritare për dy vendet e Ballkanit Perëndimor.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas