Kryesore

Si do jetë moti në ditët e ardhshme, ja parashikimet

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:02 - 17/06/19 |
mapo.al

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga periferia me presion të ulët atmosferik me qëndër kryesore në detin Egje e cila do të sjellë paqëndrueshmëri të pjesshme të motit në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. Fillimi i javës, e hëna 7 Qershor 2019 pritet e thatë pasi moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  mesatare deri të dendura në Juglindje dhe Verilindje ku do të pasohen nga reshje shiu në orët e mesditës.  Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 2 me lartësi vale 0,3–0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie.


Temperaturat min dhe max:


Zonat  malore 17/27°C  Zonat e  ulëta  21/34°C Zonat  bregdetare 21/33°C


DITЁ MЁ TЁ FRESKЁTA PAS SЁ DIELЁS:


Nga e hëna dhe në vijim deri të premten do të ketë kthjellime e vranësira kalimtare gjatë paraditeve dhe mbrëmjeve por vranësirat zhvillohen gjatë pasditeve duke sjellë edhe rrebeshe shiu në zonat malore; në zonat Perëndimore pritet shi, vetëm në zona të izoluara.

Temperaturat, nga e hëna deri të enjten do të jenë të paktën 3-4°C më të freskëta krahasuar me këtë fundjavë por sërish pas të premtes, temperaturat rriten në të gjithë Shqipërinë.


Etiketa: ,

Pas