Aktualitet

Si e mposhti koronavirusin Islanda

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:17 - 02/04/20 |
mapo.al

Vendet e tjera e kanë zili Islandën për shumëçka: spektakolare në natyrë, banorët janë ndër më të lumturit në botë … dhe tani në mënyrën se si ata provojnë qytetarët e tyre për koronavirus.


Në mënyrë të veçantë, ekspertët thanë se testimi gjithëpërfshirës është thelbësor për kontrollin e infeksionit dhe krijimin e një imazhi më të saktë të përhapjes. Ky shtet-ishull me një popullsi prej 360,000 kështu bën, raporton CNN.


Ditën e martë, Islanda testoi më shumë se 17.900 njerëz për virusin – gati 5 përqind e popullsisë.


Dhe ndërsa spitali i tij universitar teston njerëz që janë në rrezik të lartë ose shfaqin simptoma, gati gjysma e testeve të Islandës u kryen nga De CodeE Genetics, duke u përqendruar në popullatën e përgjithshme.


“Është thelbësore që programi i depistimit të pranojë të gjithë ata që nuk tregojnë simptoma dhe nuk janë aktualisht të karantinuar,” sipas një deklarate nga Drejtoria e Shëndetësisë Islandeze.

DE CodeE, një filial i kompanisë amerikane bioteknike Amgen, ka testuar rreth 9,000 njerëz deri më tani.

“Rezultatet e testeve shtesë të kryera kanë treguar që përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit kanë qenë efektive deri më tani”, njoftoi qeveria javën e kaluar, duke shtuar se “testimi në popullatën e përgjithshme do të vazhdojë të prodhojë një pamje shumë më të qartë” të përhapjes aktuale të SARS- CoV-2 në Islandë.

Disa zbulesa kanë qenë të shkëlqyera. Themeluesi i kompanisë dr. Kari Stefsnsson tha për CNN se rreth 50 përqind e atyre që dolën pozitivë thanë se ishin pa simptoma, duke konfirmuar prova të shumta që tregojnë se njerëzit pa ose me simptoma të buta luanin një rol të rëndësishëm në përhapjen e virusit.

Islanda filloi të testonte popullsinë e saj në fillim të shkurtit, javë para vdekjes së parë të lidhur me koronavirusin, tha Stefansson.

Shifrat e qeverisë tregojnë se ka 1,086 infeksione të konfirmuara në Islandë dhe 927 njerëz në izolim, ndërsa më shumë se 5,000 janë karantinuar.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas