Kryesore

Si në vitin 1990, sërish ‘pushtohet’ ambasada gjermane


               Publikuar në : 19:21 - 15/05/19 |
mapo.al

Tetë muaj pas rënies së Murit të Berlinit, në Shqipëri sundonte akoma regjimi komunist. Por në korrik të vitit 1990, mijëra shqiptarë vërshuan në ambasadën gjermane. Dukej se ishte një projekt i diplomatëve gjermanë.


Tre dekada më pas, shqiptarët sërish vazhdojnë të dynden drejt ambasadës gjermane.

Dhjetra të rinj po presin në radhë për viza pune drejt Gjermanisë. Është pak a shumë e njëjta situatë çdo ditë. 5 vitet e fundit është rritur numri i atyre që janë larguar nga vendi.

Të gjitha sondazhet e organizatave vendase dhe të huaja kanë nxjerrë se në masë të madhe shqiptarët duan të largohen në emigracion për një jetë më të mirë.

Shihni më poshtë pamje nga korriku i vitit 1990 dhe pamje aktuale të vitit 2019.


Etiketa: , , , , , ,

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

  1. Mire beni qe i nxirni keto foto sepse nuk ka te krahasuar dikur dundeshim per te shkuar se nuk kishim per te ngrene ndersa ne ditet e sotme duket qarte njerezit te qyteteruar qe presin redhen per te mare viza pune se per te shkuar ne Gjermani nuk ka nevoje me per viza …. Ndryshimi eshte i dukshem ne favor te permiresimit te gjendjes … deshira per nje jete me te mire nuk me duket se eshte vetem problematika e punesimit dhe pages ne vend sepse keto probleme i ka shumica e vendeve te botes por kerkesa e Shqiptareve per nje jete me te mire eshte normale

    Përgjigju ↓
CLOSE
CLOSE
Pas