Teknologji

Si ta kuptoni që telefoni juaj po përgjohet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:25 - 22/11/21 |
mapo.al

Celularët, sidomos ata smart janë lehtësisht të përgjueshëm në ditët e sotme. Me metodat ose pajisjet e duhura ju mund të bini pre e përgjimit. Për t’u siguruar,nëse telefoni juaj është duke u përgjuar, mësoni disa nga shenjat shenja që tregojnë se persona të tjerë përtej telefonit janë duke ju “spiunuar”.


-Bateria fillon të konsumohet më shpejt se zakonisht edhe në rastet kur është e re dhe e papërdorur shumë.


-Bateria e celularit nis të bjerë pa u përdorur.Bateria e telefon përdoret në rastet e dërgimit të SMS-ve apo mesazheve zanore.
-Nëse celulari juaj nxehet edhe nëse nuk është duke u përdorur. Telefoni mund të jetë duke u shfrytëzuar pa njohurinë tuaj.-Mesazhe të koduara.

Nëse merrni një mesazh në formë kodi me shifra dhe simbole në vend të valëve, ky mund të jetë tregues i transmemit të të dhënave tek një person i tretë.

-Dëgjoni zërat paralel kur jeni duke biseduar.

Jehonat mund të shkaktohen nga pengesat në transmetimin e të dhënave, sinjaleve ose zërit, por shkak mund të jetë edhe pajisja të cilën një person i tretë mund të jetë duke përdorur për të përgjuar celularin tuaj.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas