Aktualitet

Si të provoni nëse maska juaj është efektive ndaj koronavirusit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:04 - 27/07/20 |
mapo.al

Maskat janë bërë diçka e nevojshme në kohën e pandemisë së koronavirusit dhe shumë persona kanë vendosur që t’i bëjnë vetë në shtëpi ato. Por, ka dyshime mbi efektivitetin e këtyre maskave ndaj Covid-19.


Simon Kolstoe, profesor i Universitetit të Portsmuthit, ka shkruajtur një artikull në revistën “Science Alert” ku tregon provën që duhet të bëjmë për të kuptuar nëse maska na mbron apo jo.


Testi është fare i thjeshtë dhe mund ta bëjë kushdo: fikni një qiri me maskën e vendosur. Sa më e vështirë të jetë fikja e tij, aq më efektive është maska që ju po përdorni.
Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas