Shëndeti

Si të shpëtoni nga mosmbajtja e urinës në moshat e rritura


               Publikuar në : 13:55 - 15/03/19 |
mapo.al

Shpeshherë, sidomos te burrat ndodh që nuk mbahet urina. Urinojnë si ditën edhe natën. Kjo ndodh te ata persona ku fshikëza e urinës shtë e zmadhuar.


Për këtë përdoren disa bimë popullore për të normalizuar urinën. Efekti i këtyre bimëve është të zvogëlojë fshikëzën e urinës dhe ureterin. Të tilla janë: Hithra, Aguliçja dhe Sherebela.

Mjekime popullore

Në 1 litër ujë hidhni 5 lugë gjelle me gjethe hithër të thara e të grimcuara. I zieni 10-15 min. Si të ftohet, kullojeni dhe shtrydheni me anën e një nape të bërë dysh. Pihet çdo vakt mbas buke, nga 1 gotë uji i vakët. Ëmbëlsojeni sipas dëshirës, me sheqer ose me mjaltë.

Në ujin që sapo ka zier, hidhni 5 lugë gjelle aguliçe. Ena mbulohet me kapak. Lihet 30 min në qetësi dhe pastaj kullohet dhe shtrydhet. Lëngu ëmbëlsohet sipas dëshirës, me sheqer ose me mjaltë. Pihet çdo vakt mbas buke nga 1 filxhan çaj i vakët.

Merrni 30 gr këputje, 20 gr sherebelë, pak mështeknë, 10 gr lule mëllagë e bardhë. Kjo përzierje mbahet 4 orë në gjysëm litri ujë të ftohtë. Pasi e ziejmë 5 min, e lëmë 20 min në qetësi. Kullojeni dhe pijeni atë ditë, 3 doza të tilla në ditë para buke. Mjekimi vazhdon 7-10 ditë.


Etiketa: ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Pas