Aktualitet

Situata del jashtë kontrollit në Japoni; pas suksesit të valës së parë të pandemisë, përballet me një tjetër realitet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:06 - 01/08/20 |
mapo.al

Ngjante se Japonia e kishte situatën nën kontroll, por po përballet me një realitet të ri me pandeminë e koronavirusit.


Vendi tërhoqi vëmendjen  pasi kishte nën kontroll valën e parë të COVID-19 dhe u quajt “Model Japonez” – testime të shpeshta dhe pa bllokime, as ndonjë mjet ligjor për të detyruar bizneset të mbyllen, raporton bloomberg.


Japonia ka raportuar 1.579 raste të reja me koronavirus dhe 5 viktima, sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë.Në Japoni janë regjistruar një numër rekord i personave të infektuar ditët e para ndërsa deri më tani janë konfirmuar 36.548 raste me virus. Gjithashtu, raportohet se nga fillimi i pandemisë kanë ndërruar jetë 1,024 njerëz.
Kryeministri Shinzo Abe pohoi se situata është duke u monitoruar dhe se fokusi ishte te testimi i intensifikuar.1


Etiketa: , , ,

Pas