Aktualitet

Situata e COVID, 995 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:20 - 14/09/21 |
mapo.al

Dyfish të infektuarish me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se nga 5613 testime të kryera, janë konfirmuar me COVID-19, 995 raste të reja (410 ishte numri i të infektuarve një ditë më parë). 


5 qytetarë nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me virusin e rrezikshëm, tre qytetarë nga Tirana 64 vjeç, 67 vjeç dhe 76 vjec, një qytetare nga Vlora 64 vjeç dhe një qytetare nga Lezha 68 vjeç. Në të gjithë vendin janë 12,599 pacientë aktivë me COVID-19.


Ndërkohë, në spitalet COVID janë të shtruar 195 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.Përditësimi
Janë kryer 5,613 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 995 qytetarë, në këto bashki:283 raste në Tiranë, 64 raste në Shkodër, 54 raste në Durrës, 48 raste në Fier, 41 raste në Lushnje, 35 raste në Kavajë, 34 raste në Sarandë, 32 raste në Elbasan, 31 raste në Berat, 29 raste në Lezhë, 28 raste në Vlorë, 22 raste në Korçë, 19 raste në Patos, 18 raste Malësi e Madhe, 17 raste në Kukës, Divjakë, Gjirokastër, 16 raste në Kurbin, Krujë, 13 raste në Kamëz, 11 raste në Pogradec, Kuçovë, Gramsh, 10 raste Vau i Dejës, Dibër, 9 raste në Memaliaj, 8 raste në Vorë, 7 raste në Shijak, Himarë, Prrenjas, 6 raste në Mallakastër, Cërrik, Peqin, 5 raste në Delvinë, Devoll, Dimal, 4 raste në Pukë, Roskovec, 3 raste në Rrogozhinë, Mat, Selenicë, Tepelenë, Skrapar, Librazhd, 2 raste në Fushë-Arrëz, Has, Mirditë, Bulqizë, Përmet, 1 rast në Dropull.

Janë 12,599 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 195 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID-19 pesë qytetarë: Tre qytetarë nga Tirana 64 vjeç, 67 vjeç dhe 76 vjec, një qytetare nga Vlora 64 vjeç, një qytetare nga Lezha 68 vjeç.

Janë shëruar 1010 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 143,279 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 995
Të shëruar në 24 orë 1010
Të shtruar në spitale 195
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 5,613

Testime totale 1,126,073
Raste pozitive 158,431
Raste të shëruara 143,279
Raste Aktive 12,599
Humbje jete 2,553

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5308
Shkodër 1423
Durrës 1087
Fier 1056
Vlorë 847
Lezhë 727
Elbasan 629
Berat 478
Korçë 315
Kukës 274
Gjirokastër 251
Dibër 204

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas