Kryesore

Situata nga koronavirusi/ Hapet edhe spitali Covid 3 në Shqipëri, shtrohen pacientët e parë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:44 - 31/10/20 |
mapo.al

Rritja e rasteve të reja, por sidomos rritja e shpejtë e shtrimeve në spital, ka detyruar Ministrinë e Shendetësisë që të hap edhe spitalin Covid 3.


Ky spital do të jetë brenda QSUT-së, te sektori i kirurgjisë.


Hapja e këtij spitali erdhi pasi thuajse 95% e shtretëreve në dy spitalet e tjera Covid, janë mbushur tashmë.Në spitalin Covid 3 janë shtruar 6 pacientët e parë. Aktualisht në spitalet covid po trajtohen 304 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.


Mjekët dhe infermierët janë trajnuar për paceintët me covid, ndërkohë që kjo situatë pritet të sjellë probleme për pacientët e tjerë që kërkojnë shërbime në QSUT.Etiketa: ,

Pas