Aktualitet

S’ka shumë refuzime- Manastirliu tregon vendimin mbi vaksinimin me AstraZeneca


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:59 - 17/03/21 |
mapo.al

Komiteti Kombëtar i Imunizimit ka vendosur vijimin e vaksinimit me AstraZeneca pavarësisht vendimit të disa shteteve europiane për të ndaluar imunizimin me anë të saj si pasojë e dyshimeve se kjo vaksinë sjell mpiksje të gjakut.


Lajmi është bërë me dije nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e cila deklaroi nga Fieri, se nuk ka përqindje të lartë të refuzimit për marrjen e kësaj vaksine, duke shtuar se nuk është me detyrim dhe se ata që nuk e marrin tani mund të vaksinohen edhe më vonë.


“Aktualisht nuk ka pasur përqindje alarmante pasi bëhet një vlerësim para se të kryhet vaksina. Shihet gjendja e mësuesve. Vaksina nuk është e detyrueshme por është e këshillueshme. Dje ka pasur një mbledhje të Komitetit Kombëtar të Imunizimit që ka vendosur vijimin e procesit të vaksinimit”, tha Manastirliu.

Lexo edhe :  Manastirliu ndan foton me një nga gratë që fitoi betejën me kancerin e gjirit


Kryeministri Edi Rama tha dje se kishte pasur një bisedë me autoritetet në Londër, lidhur me këtë situatë. Sipas Ramës në Britaninë e Madhe po kryhen miliona vaksinime dhe nuk ka pasur probleme.
1
Etiketa: , , ,

Pas