Aktualitet

Skandali i publikimit të pagave, Gjykata e Tiranës liron katër personat e arrestuar


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:32 - 10/01/22 |
mapo.al

Gjykata e Tiranës ka vlerësuar si të ligjshëm arrestimin e katër personave të akuzuar për skandalin e publikimit të pagave të muajve janar dhe prill 2021.


Katër të pandehurit, Eni Qirjako, Andi Agaraj, Klodian Sota dhe Endri Ikonomi kanë dalë para gjykatës për vlerësimin e masës së sigurisë, pasi akuzohen se kanë kopjuar dhe më pas shpërndarë databazën e pagave të qytetarëve shqiptarë të punësuar në shtet dhe në privat.


Ndaj Eni Qirjakos gjykata ka vendosur masën pezullim nga detyra dhe detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore ndërkaq tre të akuzuarit e tjerë janë lënë në masën arrest shtëpie nga gjykata.Prokuroria ka arritur në përfundimin së punonjësit dhe ish-punonjësit e Tatimeve e kanë kopjuar databazën e pagave dhe e kanë shitur atë për 30 mijë lekë tek persona të tjerë që kanë bërë më pas shpërndarjen e saj përmes internetit.
13
Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas