Aktualitet

Skandali “puna e rreme”/ Dënohet me burg ish-kryeministri francez, e pëson edhe bashkëshortja e tij

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:03 - 29/06/20 |
mapo.al

Ish-Kryeministri francez François Fillon dhe gruaja e tij Uellsiane Penelope janë shpallur fajtorë për një skandal të “puna e rreme”. Ai u dënua me pesë vjet burg, tre prej tyre u pezulluan, ndërsa bashkëshortja me tre vjet burg të pezulluara.


Secili u gjobit edhe me 375,000 €.


Ish-kryeministri u zbulua se i kishte paguar gruas së tij 831.400 €. Skandali fundosi ambicien e Fillonit për t’u bërë president në vitin 2017, duke i hapur rrugën Emmanuel Macron për të fituar zgjedhjet. Vlerësimet e kandidatit të qendrës së djathtë ranë kur akuzat u shfaqën.“Pagesa ishte në disproporcion me punën e bërë,” tha kryetari i gjykatës. “Zonja Fillon u punësua për një pozicion që ishte pa përdorim“.

Ajo gjithashtu u shpall fajtore për bashkëpunim për përvetësimin dhe fshehjen e fondeve publike.//BBC//

Përshtati: Mapo.al


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas